Подробни бележки за Мекотели

Подробни бележки за Мекотели

Подробни бележки за Мекотели

Blog Article



Как да избегнем получаването и предаването на мекотели

Метформин намалява стареенето на органите при мъжки маймуни

Други заболявания Как да предотвратим подагра и бъдещи пристъпи

Но може би това дали са умни или глупави е по-маловажно от факта, че са направо удивителни от първото до последното пипало. Омагьосващи са.

Хората принадлежим към клас бозайници; октоподите – към клас главоноги. Думата се отнася до странната им анатомия, при която пипалата им са прикрепени директно към едната страна на главата им, докато „торсът“ – торбестата мантия – е прикрепен към другата.

Повечето от членовете на тази група или нямат черупки, или имат малки вътрешни черупки.

Търсенето на ракообразни и мекотели през последните години е толкова много, че днес много от тези видове са застрашени от изчезване. Полагат се големи усилия за запазване на разнообразието и популацията на  морските животни от тези класове.

Главоногите , най-напредналите мекотели, включват октоподи, калмари, сепия и наутилус.

широко разпространен не се разрешава навреме дразнещо

Тази група включва други животни, които не са свързани помежду си: морски таралежи, морски краставици и др. Те имат регионално значение и се считат за екзотични.

Те нямат глава като такава, предният край на тялото е покрит с черупки и има два пипала под формата на остриета, които, движейки се, вкарват храна в въртящата се дупка, водеща през гърлото в стомаха.

Двучерупчестите са група мекотели, която включва миди, миди , стриди, миди, черупки, бръсначи, черупки на мекотели Венера, сондажи, корита и много други (някои от които живеят в дълбоките води и все още не са идентифицирани).

Немаме никакви фосилни докази дека ова конкретно животно некогаш постоело; најмногу што ќе се осмели секој експерт е дека мекотелите потекнуваат пред стотици милиони години од ситни морски безрбетници познати како „лофотрохозои“ (па дури и тоа е прашање на спор).

От всички безгръбначни октоподите приличат най-много на нас. Отчасти е заради начина, по който отвръщат на погледа ти, сякаш те преценяват. (Това ги отличава и от много гръбначни: повечето риби не изглеждат така, сякаш се вглеждат в теб.) Отчасти е заради сръчността им. Осемте им пипала са осеяни със стотици смукала, което им позволява да боравят с предмети, независимо дали отварят мидени черупки, разглобяват филтърната система на аквариум или развиват капачки от буркани. Това ги отличава от бозайници като делфините, които, въпреки цялата си интелигентност, са ограничени от анатомията си и не могат с лекота да развинтят нищо. Същевременно октоподите са също толкова извънземни, колкото и всеки друг пришълец, който можете да си представите.

Report this page